Abyste mohli na burze začít obchodovat, neobejdete se na začátku bez malého papírování a zařizování, ale nebojte se, není to nic těžkého. Detailně si o tom budete již brzy moci přečíst v chystaném seriálu pro začínající tradery.

1. Vzdělávejte se

Prvním krokem ještě předtím, než s obchodováním začnete, je nezbytné se důsledně vzdělat a nastudovat si patřičné základy. Burza není hazard, není to ruleta ani výherní automat. Jde o prostředí, které má své zákonitosti a pravidla a jejich znalost odlišuje úspěšné tradery od neúspěšných. Vytvořte si proto nejprve pečlivě svůj obchodní plán.

2. Najděte si brokera

Nebudu zde dělat reklamu žádnému brokerovi, ale obecně platí, že s českými brokery díru do světa neuděláte. Obvykle se jedná jen o nepříliš informované zprostředkovatele, kteří mnohonásobně dráž nabízejí služby amerických společností. Je proto dobré založit si obchodní účet právě u některého z amerických brokerů. Pokud nezvládáte angličtinu, nebojte se, není to vůbec nic náročného a v jednom z brzkých článků se na to podíváme.

3. Kvalitní data a platforma

Abyste mohli na burze obchodovat, neobejdete se bez kvalitních chartingových služeb. To znamená, že si opatříte platformu pro vykreslování grafů a napojíte ji na kvalitní zdroj burzovních dat.

U tohoto bodu se zastavme déle, protože je naprosto zásadní. Každý broker poskytuje k obchodnímu účtu tzv. obchodní platformu, která umožňuje realizovat exekuce zadaných příkazů. Bohužel, ne vždy zvládá tato obchodní platforma dobře vykreslovat grafy, případně je velmi omezená a neflexibilní. Podobné je to i s daty – téměř každý broker nabízí k účtu vlastní či přeprodaná data z burzy, ovšem jejich kvalita se značně liší. Mnozí brokeři data filtrují, což znamená, že neodrážejí reálný vývoj trhu na burze – jsou ale levnější, protože nevytěžují servery brokera.

Z tohoto důvodu je vhodné zvolit si kvalitní chartingovou platformu napojenou na kvalitní zdroj nefiltrovaných dat. Během posledních let jsem vyzkoušel více než tři desítky takových platforem a zdrojů dat, až jsem skončil u jednoho kompaktního řešení. Tím je chartingová platforma NinjaTrader napojená na data Kinetick. Toto řešení získáte zdarma od některých amerických brokerů, nebo si ho můžete pořídit jako placené řešení sami.

4. Finance

A samozřejmě se neobejdete bez peněz. Na burzách po celém světě můžete obchodovat s nejrůznějšími instrumenty – akciemi, komoditami, spready, opcemi nebo měnovými páry. Každý z těchto instrumentů, stejně jako zvolený obchodní přístup, klade na tradera jiné nároky nejen po stránce obchodního plánu či psychické náročnosti, ale také co do velikosti obchodního účtu.

Na stránkách VIP Trading se budeme věnovat nejrůznějším přístupům, ale tím primárním, na který se sám zaměřuji, je intradenní obchodování ETF. Zde si snadno vystačíte již s účtem kolem 3.000 USD (tedy asi 55.000 Kč).