Každý trh, ať už se bavíme o akciích, komoditách nebo indexech, má svůj vývoj. Ceny na trhu se mění a nejlepším způsobem, jak tyto změny vyjádřit, je tzv. cenový graf. Existuje několik variant jeho zobrazení, my se podíváme na dvě, které jsou ze všech nejčastější a nejvíce klíčové.

OHLC graf

Základními hodnotami na trhu jsou Open (tedy cena, za kterou trh otevřel), High (nejvyšší cena, na kterou v průběhu sledované periody dosáhl), Low (nejnižší cena, na kterou v průběhu sledované periody dosáhl) a Close (cena, za kterou trh dané období uzavřel).

V rámci jednotlivých trhů můžeme vždy pracovat s grafy s různým timeframe, tedy se zobrazením, kde každá úsečka (tzv. bar) grafu znázorňuje vývoj za daný časový úsek. Například timeframe 5 minut tedy znamená, že si zobrazíme pětiminutový graf trhu.

Každá úsečka na tomto grafu pak znázorňuje vývoj v pětiminutovém intervalu. Protože se tedy jedná o vývoj trhu v delším čase, je třeba tyto hodnoty efektivně zapsat. A právě k tomu slouží OHLC grafy.

ohlc-barOpen = Toto je hodnota, na které se nacházel trh v okamžiku začátku dané „pětiminutovky.“

High = Během celých pěti minut se trh měnil a dosáhl nejvýše této hodnoty.

Low = Toto je nejnižší hodnota za daných pět minut.

Close = Po pěti minutách byla úsečka uzavřena touto hodnotou a začala se nám vykreslovat nová.

U nich pak snadno vidíme vývoj trhu směrem vzhůru (long) či dolů (short).

ohlc-barsJestliže trh během daných pěti minut rostl, bude hodnota CLOSE vyšší než hodnota OPEN.

Jestliže klesal, bude hodnota CLOSE naopak nižší nežli hodnota OPEN.

V grafických platformách si často můžeme pro obě varianty nastavit různou barvu zobrazení, čímž je napohled jasné, jak se trh vyvíjel.

svicky

Svíčkový graf

Další kategorií je pak svíčkový graf, neboli candlestick chart. Svíčkový graf není vlastně ničím jiným než přehlednějším vyjádřením OHLC grafu tak, aby bylo okamžitě jasné jak se trh vyvíjel a zár

oveň abychom mohli s daty dále efektivně pracovat.Hodnoty svíčkového grafu jsou stejné jako u OHLC grafu, ovšem důležitou roli zde hraje právě barevné odlišení svíčky pro stoupající a klesající trh. Často se odlišují například zelenou či bílou pro rostoucí a červenou nebo černou pro klesající.

Příklad skutečného grafu

Dost bylo teorie, podívejme se na skutečný burzovní graf. Zde máme screenshot z aplikace NinjaTrader s napojenými daty Kinetick. Ukazují nám vývoj na trhu E-mini Russell 2000 s timeframe 3 minuty.

Vidíme, že graf je zobrazen jako svíčkový (candlestick) a jednotlivé změny jsou vyjádřeny barevně – červenou barvou pro klesající trh, zelenou pro rostoucí.

ukazka-grafu